Stránka 1 z 1

Nosorožec

PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 01:03
od Styx Lupin
Nosorožci

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: nosorožcovití (Rhinocerotidae)
Rod: nosorožec (Ceratotherium)

Re: Nosorožec

PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 01:03
od Styx Lupin
Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum)

Popis: Tento druh nosorožce je hned po slonoiv druhým největším suchozemským savcem. Na délku měří 3,7 - 4 m (ocas až 70 cm) a vážit může až 2-3 tuny. Pro nosorožce tuponosého je rozlišovacím znakem typická široká tlama s rovným, horním pyskem. Má dva rohy, dolní roh může být dlouhý dokonce až 1 m, zatímco horní roh je spíše zakrnělý. Na hřbetech nosorožců tuponosých často sedají klubáci a volavky rusohlavé. Tito ptáci nosorožci pomáhají zbavit se obtížného hmyzu a také ho varují před nebezpečím.
Nosorožec vyhledává rovinatou travnatou krajinu s dostatkem vody. Při přesunech k napajedlům se pohybuje po stálých vyšlapaných cestách. Za velkých veder odpočívá ve stínu a pohybuje se více v noci.

Rozšíření: Žije v Africe, stejně jako nosorožec dvourohý. Vyskytuje se v přírodních rezervacích. Březost (gravidita) trvá u nosorožců téměř 500 dní a není vizuálně pozorovatelná.

Re: Nosorožec

PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 01:04
od Styx Lupin
Nosorožec tuponosý

Obrázek

Re: Nosorožec

PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 01:04
od Styx Lupin
Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis)

Výskyt: Oblast výskytu dříve zasahovala přes celou sub-saharskou Afriku. V dnešní době je rozšířen v několika málo oblastech Keni, Tanzanie, Namibie, Zambie a jižní Afriky.

Popis: Nosorožec dvourohý neboli černý, je menším ze dvou druhů afrických nosorožců. Tělo je silné a kůže má šedou barvu, je skoro holá, bez větších kožních záhybů. Srst má pouze na koncích uší a ocasu. Hlava je krátká a vyrůstají na ní dva rohy. Hlavu nosí pod úrovní hřbetu. Nemá týlní hrbol jako nosorožec tuponosý. Nohy jsou krátké a silné. Další viditelný rozdíl mezi těmito druhy je horní pysk, který má nosorožec dvourohý protažený do špičky a může s ním tak otrhávat listy a větvičky ze stromů a keřů.

Chování: Nosorožec dvourohý je samotářské zvíře. Je nesnášenlivý a nevypočitatelný, napadá vše, co je mu podezřelé. Prudké výpady jsou ovšem většinou blafováním, protože má špatný zrak a je krátkozraký. Oproti tomu má dobrý sluch i čich a jakmile se přesvědčí, že nehrozí nebezpečí, uklidní se. Pase se hlavně za šera a v noci. Přes den se nejradši válí v bahně a nebo odpočívá ve stínu. Matka vodí mládě za sebou.

Potrava: Nosorožec dvourohý díky svému pohyblivému hornímu pysku může otrhávat listí i větvičky z keřů a nebo stromů.

Kriticky ohrožen!

Re: Nosorožec

PříspěvekNapsal: 15 pro 2012 01:05
od Styx Lupin
Nosorožec dvourohý

Obrázek