od Styx Lupin » 18 led 2013 20:40
Tělo sklípkanů se dělí na dvě části, hlavohruď a zadeček. Mají osm nohou, díky nimž se mohou rychle pohybovat. Převážně u sklípkanů čeledi Theraphosidaese na spodní straně chodidla nacházejí zvláštní chloupky, které jsou na konci rozštěpeny do mikroskopických chloupků. To jim umožňuje se pohybovat i po hladkých plochách, například šplhat po skle. Na hlavohrudi se nacházejí klepítka (chelicery), pomocí nichž kořist usmrtí vstříknutím jedu. Chelicery se otevírají podélně s osou pavoukova těla. Vedle klepítek mají ještě makadla, která slouží k opoře při běhu a k rozmnožování. Na konci těchto makadel mají samečci tzv. samčí bulby, ve kterých samci přenáší sperma, když hledají samici a chtějí se s ní spářit. Na zadečku se nacházejí čtyři snovací bradavky, pomocí nichž mohou tkát pavučiny. Sklípkani netkají sítě, pavučinu používají například při rozmnožování, k vytvoření kokonu nebo při svlékání. Někteří sklípkani mají na zadečku žahavé chloupky, které slouží k obraně.
Nohy: Sklípkan má celkem 6 párů končetin.
První pár je přeměněn na klepítka. V nich je umístěna jedová žláza.
Druhý pár je přeměněn na makadla. Jejich funkce je kráčivé nohy.
Třetí až šestý pár končetin slouží k pohybu, jsou složeny z osmí článků a poslední dva nesou zpravidla na spodní straně zvláštní chloupky.
Způsob života: Sklípkani se dělí podle způsobu života na stromové, zemní a podzemní druhy.
Stromoví sklípkani žijí hlavně v pralesích, kde přebývají v korunách stromů, kde si také stavějí hnízda.
Zemní sklípkani se skrývají v úkrytech na zemi, například pod kameny čí kousky dřeva a opouští je při hledání potravy.
Podzemní sklípkani žijí ve zvláštních chodbičkách tvaru trubice, jenž jsou vystlány pavučinou. Samičky těchto druhů tráví skoro celý život v úkrytu a živí se hmyzem, který se ocitne v blízkosti vchodu do jejich nory.
Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.
Ne nám, Pane, ne nám, ale jménu svému dej slávu.
(krédo templářského řádu)