Bestiář IV. Draci
Napsal: 13 pro 2012 13:36
Draci Východu
Rozlišujeme 117 druhů, z nichž 81 je prostoupeno energií jang – aktivní, dominantní, mužskou silou; zbývající druhy mají energii jin – pasivní, přijímající, ženskou sílu. Mnoho z nich má schopnost měnit se v zvíře (v této podobě jsou nejkrásnější jedinci daného druhu). Většinou na sebe berou podobu vlčí, kočičí nebo jakéhokoli psa.
Asijský Lung Draco orientalis
Lze ho nejčastěji spatřit v blízkosti řek, potoků a jezer. Samice nosí vejce kvůli bezpečnosti s sebou. V doupěti jsou uložené perly a opály, které nasbírali. Počet prstů se u jednotlivých poddruhů liší. Japonský Lung má čtyři prsty, čínský neboli císařský má prstů pět. Asijský Lung je spojován se všemi druhy vod, je vládcem deště a bouřky.
Výskyt: Východní část Číny, dolů přes Indonésii až k Severní Austrálii.
Doupě nebo hnízdo: ukryté pod vodou, obyčejně jeskyně.
Rozměry (dospělý): 40 stop dlouhý, 12 – 15 stop vysoký.
Zbarvení: modrý, černý, bílý, červený nebo žlutý.
Formy útoku: na obranu používá zuby, rohy a drápy.
Potrava: hlavně ryby, ptáci, obzvlášť pečená labuť.
Výrazné znaky: Dlouhá vousovitá tykadla, parůžky jako jelen, hříva, pět prstů na každé noze (čínský), vejce (podobné velké perle), které má obvykle sevřeno v levé přední noze, velké šupiny, opeřený ocas.
Tibetský drak Draco montana
Je hubenější a červenější než asijský lung. Miluje velké nadmořské výšky.
Výskyt: Tibet
Doupě nebo hnízdo: v létě přímo na horském svahu, v zimě v plytké sněhové noře.
Rozměry (dospělý): 40 stop dlouhý, 10 – 12 stop vysoký.
Zbarvení: téměř bez výjimky červený.
Formy útoku: kousnutí nebo škrcení.
Potrava: obyčejně velký horský lidoop zvaný yetti a občas tibetští jakové.
Prašivec Draco serpentalis
Má dlouhé tělo a jen dvě (přední) končetiny, ale nenechte se klamat, běhá hodně rychle. Nejčastěji se dá zahlédnout z dálky, sám nebo v páru, jak pronásleduje svou kořist.
Výskyt: střední oblast Číny až ke Kaspickému moři.
Doupě nebo hnízdo: v zemi vyhrabaná prohlubeň nebo hnízdo.
Rozměry (dospělí): 35 stop dlouhý, 8 – 10 stop vysoký.
Zbarvení: různé, často zelený, nebo pískově žlutý.
Formy útoku: drápy, škrcení.
Potrava: velbloud dvouhrbý. V noci někdy ohrožuje karavany vezoucí hedvábí.
Orientální draci
Orientální (východní) draci se od evropských draků (tzv. západního typu) liší v mnoha směrech. Čínští a japonští draci jsou obvykle vlídní a schovívaví k lidem, jsou také symbolem štěstí. Bývají dobrotiví a jsou buď posly a služebníky bohů nebo božstvy samotnými. Nejčastěji bývají spojování s děštěm(hlavně v Číně), řekami a jinými vodstvy.
Čínský drak má dlouhé hadovité tělo pokryté šupinami, "velbloudí" hlavu, antilopí růžky, čtyři tygří tlapy (se třemi, čtyřmi nebo pěti prsty) s orlími spáry, hladké břicho ("jako škeble"), na hlavě má hustou hřívu a na tlamě dlouhé vousy.
Zajímavostí je, že se orientální drak se líhne až po 3000 letech ze zářivého vejce a během života prodělá několik vývojových fází- prvních 500 let se podobá úhoři, ve věku 1000 let dostane dračí hlavu. Když uplyně dalších 500 let, narostou drakovi končetiny a teprve vypadá tak, jak nejčastěji známe čínské draky. Ve věku 3000 let čínskému drakovi narostou křídla- okřídlený drak je podle v čínské mytologie velmi vzácný.
Dokud čínskému drakovi nenarostou křídla může létat a "proplouvat" vzduchem vlnivými pohyby a to díky kulaté "dračí perle". Dračí perla (podobá se normálním perlám) je zdroj síly a drak ji nosí pod jazykem nebo zasazenou v čele či dolní čelisti (existuje pověst kdy se člověk po spolknutí dračí perly změnil ve draka).
Jedna z čínských hierarchií dělí draky do čtyř skupin:
-Nebeští draci (tchien-lung) - střeží zemi bohů a slouží jim.
-Draci duchové (šen-lung) - mají schopnost vyvolat déšť a vítr.
-Pozemští draci (ti-lung) - žijí v mořích a řekách.
-Draci strážci pokladů (fu-cchang-lung) - hlídají poklady.
-Dalším typem je tzv. čínský císařský drak, odlišoval se tím, že měl pět prstů na končetinách (běžně měl orientální drak prsty čtyři) a používal se ve staré Číně jako symbol císařů a moci. Zneužití tohoto symbolu se trestalo smrtí.
Japonští draci jsou velmi podobní čínským, mají na končetinách čtyři prsty a nebývají tak často spojováni s vodou a deštěm. Za života procházejí podobnými proměnami jako draci čínští.
Korejští draci jsou tří druhů- horský drak, beznohý mořský (často přirovnávaný k mořskému hadu) a nebeský drak (v podstatě stejný jako čínský).
Vietnamští draci jsou zobrazováníi se silně zvlněným tělem, které tvoří 12 obloučků, což symbolizuje 12 měsíců v roce. Má podlouhlou hlavu, hřívu, hustý vous, nápadné oči ale žádné rohy a po celém se táhnoucí hřbetě ploutev.
(zdroj:Dračí svět)